Зеленчуците са в основата на всяко пълноценно меню. За разлика от приготвянето на месото, тук не се налага да използваме толкова много трикове, за да се получи вкусно ястие, но за сметка на при зеленчуците има няколко тънкости по отношение на съхранението и съживяването им, когато са повехнали. Виж ги…
Готвене на зеленчуци
- За да обелиш малки глави лук, потопи ги малко преди това в съд с гореща вода.
- Зеленчуците се варят най-добре в емайлиран съд. Алуминиевите не са подходящи. Варенето в стъклена тенджера е опасно, тъй като дори малко течност да изкпипи навън по прегрялата външна повърхност на съда, може да го счупи.
- Картофеното пюре става по-пухкаво, ако при варенето на картофите добавиш малко лимонов сок във водата. Същият трик можеш да приложиш и при варене на по-твърди или нишестени картофи, дори да не ги използваш за пюре след това.
- Кожата на зрял домат се сваля лесно, ако доматът предварително се пусне във вряла вода за 1 минута.
- Краставиците за салата са много по-вкусни, ако след като ги нарежете на кръгчета и ги посолите, изчакате 30 минути и изхвърлите водата, която са пуснали.
- Настърганата ряпа загубва лютивината си, ако изстискаш на ръка сока от нея. Лютивия вкус може да се премахне и ако, след като я настържеш или нарежеш, я изплакнеш няколко пъти с вода.
- За да премахнеш миризмата на лук от ръцете си след готвене, ги натъркай със сол.
Съживяване на пролетни зеленчуци
Пролетните зеленчуци са капризни за съхранение – бързо увяхват, омекват, губят свежия си вид. Не бързай да ги изхвърляш обаче – лесно можеш да ги съживиш.
- Репичките се потапят в студена вода, заедно с листата. Чрез тях те възстановяват сочността и хрупкавостта си за около час.
- Някои видове зелени салати покафеняват и листата им се спаружват. За да върнеш свежия им вид, почисти пожълтелите и покафенелите листа, както и най-увяхналите. После постави салата в купа с вода, в която има няколко капки лимонов сок. Остави за половин час в хладилника и ще се изненадаш колко хрупкава е станала зелената салата след това.
- Покафенелите зеленчуци от рода на зелето (къдраво зеле, брюкселско зеле, цветно зеле) е достатъчно да бъдат изчистени отново, да се измият и мокри да се поставят в чист съд за часа в хладилника.
- Магданоз и копър се освежават, като се потопят за един час в хладка вода с една лъжица оцет.
Съхранение на зеленчуци
- За да се запазят по-дълго лимон с остъргана кора, оваляй го в готварска сол.
- Картофите, червеният кромид лук и ябълките се съхраняват в кутии с похлупак на терасата или балкона. Не се притеснявай – няма опасност да измръзнат.
- Можеш да запазиш зелето за зимата, като през него прекараш тел или рибарско влакно и го окачиш на терасата. Там температурата не бива да е повече от 6 градуса. Ако най-външните листа на зелето увяхнат, не ги бели – те ще предпазват цялата зелка.
- Купувай максимум 2-3 килограма моркови, защото те бързо увяхват. След като ги занесеш вкъщи, ги измий и ги постави в полиуретанова торбичка в хладилника.
- Сложи лука в стари найлонови чорапи и го закачи на високо и светло място. В тази „опаковка“ той се проветрява и няма да загние.